Foredraget "Krigens sygeplejersker - sygepleje i Kaos" dykker ned i historien om militærsygeplejerskerne, en historie der endnu ikke er blevet fortalt i sin helhed. Denne historie er ikke kun en del af Danmarkshistorien, men også en fortælling om kvinders kamp for ligestilling og ret til arbejde i en mandsdomineret verden.
Et vigtigt kapitel i DanmarkshistorienMilitærsygeplejerskerne var de første kvinder, der fik adgang til forsvaret, og de spillede en central rolle i at bane vejen for andre kvinder i militæret. Gennem foredraget vil publikum få indsigt i deres udfordringer og triumfer fra Florence Nightingales tid til nutidens militærsygeplejersker.
Højaktuel debat om kvinders værnepligtForedraget er yderst relevant i dagens samfund, hvor diskussionen om værnepligt for kvinder er på dagsordenen. Med udgangspunkt i bogen, der forventes udgivet i efteråret 2024, og en kommende TV-dokumentar på DR 1, vil foredraget give et nuanceret billede af sygeplejerskernes betydning i krigssituationer.
Praktisk information
Dato: Fredag den 21. marts 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: Vojens Kultur- & Musikhus, Vestergade 20, 6500 Vojens
Entré: 160 kr
Arrangør: FOF Sønderjylland
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her