Hellige ben og barske banditter: Et fortælleforedrag med Esther Rützou

dato

Onsdag den 7. maj 2025 inviterer Vojens Sognegård til en spændende eftermiddag med forfatter Esther Rützou. Med sans for drama og humor vil hun tage publikum med på en munter rejse gennem middelalderens pilgrimsvandringer til Santiago de Compostella.

I dette fortælleforedrag vil Esther Rützou, kendt for sine historiske fortællinger, dele en fascinerende beretning om de mange farer og helgener, der ventede pilgrimme på deres rejse til Santiago de Compostella. Med en grundig research i bagagen formår Rützou at iscenesætte historien på en levende og underholdende måde.

En rejse gennem middelalderens farer og helgener

Foredraget byder på en rejse tilbage i tiden, hvor pilgrimsvandringer var fyldt med både åndelige og fysiske udfordringer. Publikum kan forvente en fortælling, der balancerer mellem det dramatiske og det humoristiske, og som bringer middelalderens verden til live.

Ingen tilmelding nødvendig

Arrangementet er åbent for alle interesserede, og der kræves ingen forudgående tilmelding. For dem, der ønsker at nyde en kop kaffe og et stykke kage under foredraget, er der en beskeden pris på 20 kr.

Praktisk Information
Dato: Onsdag den 7. maj 2025
Tid: Kl. 14.30
Sted: Vojens Sognegård, Østerled 4, 6500 Vojens
Entré: Ikke oplyst
Kaffe og kage: 20 kr



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut